Winners

First Edition

Best U.S. Feature
The Sleepless
Directed by
Michael DiBiasio

Best U.S. Short
The Conservationist
Directed by: Ken White 

Honorable Mention U.S. Short
Lit
Directed by: Brock Burnett

Best International Feature & Best Producer :
Mambo Man
Directed by: Mo Fini, Edesio Alejandro

Best International Short
Run
Directed by: CEDRIC DUBOURG

Honorable Mention Short
Magdalena, don't jump
Directed by: Raúl Niño Juárez

Best Experimental 
Aleph
Directed by: Joao Butoh

Best U.S. Feature Documentary 
Truly Texas Mexican
Directed by: Anibal Capoano

Honorable Mention Documentary 
Ashes 
Directed by: Jiuxun Jin

Best U.S. Short Documentary 
Rao's: A Love Story. Meatballs, Memories, and My Girl
Di
rected by: Lou Carvell

Honorable Mention Short Documentary 
Louie (KR.ONE) Gasparro 5POINTZ
Directed by: Eirini Alligiannis

Best International Feature Documentary 
My Next Challenge 
Directed by: Cyril Eberle

Honorable Mention Documentary
Flood: The Overdose Epidemic in Canada
Directed by: Adam D'Addario

Best International Short Documentary 
Tolerance
Directed by: Nasser Aldhaheri

 

Best Script
Where the Sweetgrass Grows
Written by: Tommy M Anderson, Susie Schaefer

 

Best Director
Daria
Directed by: Matej Pichler

Best Cinematography & Best Trailer 
Lit
Directed by: Brock Burnett

 

Honorable Mention Cinematography
Ars Natura
Shot&Directed by: Hans Leysieffer

 

Best Actress
Lit
Directed by: Brock Burnett
Starring: Eden McCoy

 

Best Actor
The Colour of Spring
Directed by: Paul Andrew Kimball
Starring: Jamie Muscato

 

Best Composer
From Charlie, with Love
Directed by: Andres Ramirez

Composer: Sawyer Adler

 

Best Edit:
LIT
Directed by: Brock Burnett

 

Best Animation
FOREST LEAGUE
Directed by: Sergio Kalili

Best Comedy:
Ascending Grace
Directed by: Claire Byrne

Honorable Mention Experimental
SEPARATED WAVES OF ONE OCEAN
Directed by: Stefanie Sixt

 

Best Science Fiction
Forbidden Power
Directed by: Paul Kyriazi

 

Best Horror
The Decoding Game
Directed by: Timothy Chen

 

Best Music Video
ELLIPSE - FELIXE
Directed by: Alexandre Richard

 

Best Student Film
The Little Pest
Directed by: Lucas Pouliquen

 

Best Series
The Gliwensbourg Chronicles
 Directed by: EMILIE TOMMASI